Haber Detayı
31 Mayıs 2017 - Çarşamba 10:27
 
NATO zirvesi ile ilgili 'Türkiye' iddiası!
“Almanya, NATO zirvesinin Türkiye’de yapılmasını engelledi” iddiası
DÜNYA Haberi
NATO zirvesi ile ilgili 'Türkiye' iddiası!

Alman Die Welt gazetesinin üst düzey NATO yetkililerine dayandırdığı iddiasına göre , Almanya, Türkiye ile ilişkilerde son dönemde yaşanan gerginlik nedeniyle önümüzdeki yıl İstanbul’da yapılması düşünülen NATO zirvesinin gerçekleşmesine engel oldu.

Almanya devreye girdi, engelledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016 Temmuz’unda Varşova’da yapılan NATO zirvesinde 2018 yılındaki zirvenin İstanbul’da yapılmasını önerdiğini yazan gazete, ilişkilerdeki gerginlik nedeniyle Almanya ve Fransa’nın devreye girmesiyle Danimarka, Hollanda, Kanada gibi ülkelerin öneriye karşı çıktığını duyurdu.

“Destek veriyor” izleniminden kaçınıldı

Die Welt, NATO çevrelerinde “Türkiye’deki iç politik gelişmeleri NATO’nun desteklediği yönünde bir izlenim vermeme eğiliminin” öne çıktığını ve kararın alınmasında bunun etkili olduğunu yazdı.

Karar temmuz ayında alınacak

Söz konusu ülkelerin önümüzdeki yıl yapılacak zirvenin Brüksel’deki yeni NATO merkezinde yapılmasından yana olduklarına vurgu yapılan haberde, 18 NATO üyesi ülke ile Kanada’nın bu görüşü savunduğuna, Belçika’nın da zirveye ev sahipliği yapmaya hazır olduğuna yer verildi. Konunun 25 Mayıs’ta yapılan NATO zirvesinde ele alındığı da kaydedilen haberde, gelecek yıl yapılacak zirvenin Brüksel’de olacağı yönündeki resmi kararın, temmuz ayında yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında alınacağı öne sürüldü.
Kaynak: Editör:
Etiketler: NATO, zirvesi, ile, ilgili, 'Türkiye', iddiası!,
Haber Yazılımı