Haber Detayı
04 Haziran 2017 - Pazar 11:51
 
Londra'da terör dehşeti!
Londra belediye başkanı Cumartesi gecesi Londra Köprüsü ve yakınındaki Borough Market’te yerel saatle 22:00’de gerçekleştirilen terör saldırılarında yaralananların bazılarının durumunun ağır olduğunu açıkladı. İngiliz polisi saldırıyı gerçekleştiren 3 kişinin vurularak öldürüldüğünü, saldırılarda en az 6 kişinin ise hayatını kaybettiğini duyurdu.
DÜNYA Haberi
Londra'da terör dehşeti!

DHA - Londra köprüsü üzerinde bir minibüsün yayların üzerine sürüldüğü daha sonra ise diğer uçta bulunan Borough Pazarına yöneldiği ifade edildi. Minibüsten çıkan 3 saldırganın etraftaki sivillerin üzerine bıçakla saldırdığı ve burada bazılarını bıçakladığı öğrenildi. Saldırılarda yaralanan 20 kişi ise çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

İngiltere Başbakanı Thereasa May yaşananlar üzerine acil güvenlik toplantısı yapma kararı aldı. Kentte güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra kısa bir açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, "Olay terör saldırısı olarak değerlendiriyoruz" dedi. ABD Başkanı Donald Trump'ın da danışmanlarından bilgi aldığı öğrenildi. Trump, Twitter'dan mesaj vererek, İngiltere'nin yanındayız" yazdı.

Londra'nın üç bölgesinde terör alarmı

Londra'nın merkezindeki Londra Köprüsü yakınlarında gercekleşen saldırıda, bir minibüsün insanların üzerine sürüldüğü ve 20'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, araçla yapılan saldırının yanı sıra bıçaklı saldırıya uğrayan siviller de oldugu bildirilirken bu bilgi resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Köprü ve çevresi yaya ve araç trafiğine kapatılırken resmi makamlardan ölü ve yaralı sayısı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Yerel saat ile 23.25 sıralarında da Londra Köprüsü yakınlarındaki Borough Market'de diğer bir kazanın yaşandığını ve bir bıçaklamanın yaşandığını bildirdi. Diğer bir olay da Londra'nın güneyindeki Vauxhall de meydana geldiği bildirilirken bölgeye çok sayıda silahlı polis sevk edildi.BBC News, Başbakan Theresa May ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan'a gelişmeler hakkında bilgilendirmelerin yapıldığını aktardı.

LONDRA’DAKİ TERÖR SALDIRISINA DÜNYA LİDERLERİNDEN KINAMA

Fransa, İspanya, İtalya ve ABD Başkanları Londra’da meydana gelen terör saldırısını kınadıklarını bildirdi.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri’nin de yer aldığı dünya liderleri dün gece Başkent Londra’da yaşanan terör saldırısını kınayarak, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalara ve Başbakan Theresa May’i arayarak saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getirdiler. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Avusturalya Başbakanı Malcolm Turbull, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Donald Tusk birer mesaj yayınladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Başbakan Theresa May’e gönderdiği mesajda Fransa’nın daha öncekinden daha fazla İngiltere’nin yanında olduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Korku ve üzüntü içinde sınırların ötesinde birleştik, aynı zamanda kararlıyız. " dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, resmi twitter adresinden, " Amerika Birleşik Devletleri Londra ve İngiltere'nin neye ihtiyacı varsa yardım etmek için her zaman yanında. Tanrı sizi korusun " diye yazdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise düşünce ve kalplerinin terör olayında yaşamını yitirenler ve aileleriyle olduğu mesajını verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Donald Tusk, “Avrupa terörle mücadelede İngiltere’nin yanındadır” derken, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise dayanışma ve destek mesajı gönderdi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Londra'da, terör, dehşeti!,
Haber Yazılımı