Haber Detayı
21 Mayıs 2017 - Pazar 12:03
 
AK Parti'de Olağanüstü Büyük Kongre heyecanı
AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, delegeler ve binlerce partilinin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda yapılıyor.
HABER Haberi
AK Parti'de Olağanüstü Büyük Kongre heyecanı

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük KongresiCumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBaşbakan Binali Yıldırım, delegeler ve binlerce partilinin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda yapılıyor.

Kongre için binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu'na geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin yapıldığı Ankara Spor Salonu'na geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı, Ankara Spor Salonu'nun girişinde Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ın yanı sıra bakanlar, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri karşıladı.

Erdoğan'ın gelişi sırasında "15 Temmuz Demokrasi Marşı" çalındı. 

Salona girmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, dışarıda kendilerini bekleyen kalabalığa AK Parti'ye ait otobüsün üstünden kısa bir selamlama konuşması yaptı. 

Erdoğan'a salona girişinde eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım da eşlik etti. Yöresel kıyafetli çocuklar tarafından karşılanan Erdoğan daha sonra eşi, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile salondaki platform üzerinden izleyicilere beyaz ve kırmızı karanfiller dağıttı. Bu sırada Erdoğan'ın seslendirdiği "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şiiri okundu. 

Bu sırada salonda, üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu "Kurucu lider, sağlam irade" yazılı dev pankart açıldı. Erdoğan çifti, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçti. Erdoğan'ın yerini almasının ardından, kongrenin açılışı yapıldı.

Salona, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un fotoğraflarının yer aldığı "Vatan size minnettar" yazılı poster asıldı. 

Kongredeki konuşmalar, işitme engelliler için işaret diliyle anlatılırken, yabancı konuk ve gazeteciler için İngilizce ve Arapça'ya çevrilecek. Konuşmalar, salon dışında kurulan ekranlardan da takip edilebilecek.

Erdoğan'ın siyaset hayatı sinevizyonla anlatıldı

Erdoğan'ın salona girişi öncesinde salon ışıklarının bir bölümü söndürülürken, partililerin cep telefonlarının ışıklarını yaktıkları görüldü.

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrede, Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelmeden önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar geçen süreyi anlatan video film, halk ozanı Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü eşliğinde salondakilere izlettirildi. 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre salon dışında yaklaşık 80 bin katılımcı kongreyi izlemek üzere toplandı.

Erdoğan 998 gün aradan sonra yeniden genel başkan olacak

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 27 Ağustos 2014'te genel başkanlık koltuğunu Ahmet Davutoğlu'na bırakan Erdoğan, 998 gün aradan sonra yeniden AK Parti Genel Başkanlığını üstlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurucusu olduğu partiye yeniden genel başkan seçilmesi beklenen kongrede, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte önemli bir adım daha atılacak. 

22 Mayıs 2016'da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile genel başkanlığa seçilen Başbakan Yıldırım, 364 gün genel başkanlık yapmış olacak.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve tezahüratlarda bulundu.

Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer aldı.

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti'de, Olağanüstü, Büyük, Kongre, heyecanı,
Haber Yazılımı